منو سایت

آشنایی با سیستم عامل CentOS

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آشنایی با سیستم عامل CentOS

CentOS (مخفف Community Enterprise Operating System) یک توزیع لینوکس است که یک پلت فرم محاسباتی رایگان، کلاس سازمانی و پشتیبانی شده توسط جامعه را ارائه می دهد که با منبع بالادستی آن، Red Hat Enterprise Linux (RHEL) سازگار است. در ژانویه 2014، CentOS اعلام کرد که به طور رسمی به Red Hat می‌پیوندد و در عین حال مستقل از RHEL تحت هیئت مدیره جدید CentOS است.

آشنایی با سیستم عامل CentOS

 

سنتوس چیست؟

اولین نسخه CentOS در می 2004 به عنوان CentOS نسخه 2 از RAS نسخه 2.1AS منتشر شد. از زمان انتشار نسخه 7.0، CentOS به طور رسمی از معماری x86-64 پشتیبانی می کند. در حالی که نسخه های قدیمی تر از 1406-7.0 نیز از IA-32 با پسوند آدرس فیزیکی (PAE) پشتیبانی می کنند. از دسامبر 2015، نسخه‌های CentOS 7 AltArch برای معماری IA-32، معماری Power، و معماری ARM انواع ARMv7hl و AArch64 در دسترس هستند.

سیستم عامل CentOS و Linux

CentOS به عنوان یکی از مصنوعات معماری cAos لینوکس شناخته می شود. در آن زمان، برخی از شرکت کنندگان در cAos فقط برای استفاده خود به این مصنوعات تقلبی علاقه مند بودند. با اشاره به مشکلات موجود در قابلیت همکاری با دیگر کلون های قابل توجه لینوکس Red Hat Enterprise (RHEL) در آن زمان.

در ژوئن 2006، دیوید پارل، توسعه‌دهنده اصلی تائو لینوکس (یک شبیه‌سازی دیگر RHEL)، بازنشستگی تائو لینوکس و گسترش CentOS را اعلام کرد. کاربران Tao با به‌روزرسانی yum به نسخه CentOS مهاجرت کردند.

در جولای 2009

یک نامه سرگشاده در وب سایت پروژه CentOS گزارش می دهد که لنس دیویس، بنیانگذار CentOS، در سال 2008 ناپدید شد. دیویس از شرکت در این پروژه دست کشید. اما همچنان به ثبت نام برای دامنه CentOS و حساب PayPal ادامه داد. در آگوست 2009، تیم CentOS با Devise تماس گرفت و دامنه centos.info و centos.org را به دست آورد.

در جولای 2010

CentOS با پیشی گرفتن از دبیان به محبوب ترین توزیع لینوکس برای سرورهای مجازی تبدیل شده است. و حدود 30 درصد از تمام سرورهای مجازی از آن استفاده می کنند. دبیان در ژانویه 2012 پیشتاز شد.

در ژانویه 2013

Red Hat اعلام کرد که از پروژه CentOS “برای کمک به ایجاد یک پلتفرم متناسب با نیازهای توسعه دهندگان منبع باز که فناوری ها را در داخل و اطراف سیستم عامل ادغام می کند” پشتیبانی می کند. در نتیجه این تغییرات، مالکیت علامت تجاری CentOS به Red Hat منتقل شد. که در حال حاضر بر سر توسعه دهندگان centos مشغول به کار هستند. با این حال، آنها به عنوان بخشی از تیم منبع باز و استاندارد Red Hat کار می کنند. که به طور جداگانه از تیم لینوکس Red Hat Enterprise مدیریت می شود. یک برد CentOS جدید نیز نصب شد.

طراحی و نرم افزار

هزینه RHEL فقط از طریق یک سرویس اشتراک پرداخت می شود که به روز رسانی نرم افزار و دسترسی به سطوح مختلف پشتیبانی فنی را فراهم می کند. این محصول عمدتاً از بسته های نرم افزاری تحت مجوز نرم افزار باز توزیع می شود و کد منبع این بسته ها توسط Red Hat منتشر شده است.

توسعه دهندگان CentOS از کد منبع Red Hat برای ایجاد محصول نهایی مشابه RHEL استفاده می کنند. نام تجاری و لوگوی کلاه قرمزی تغییر کرده است، زیرا ردهت اجازه توزیع مجدد آنها را نمی دهد. CentOS به صورت رایگان در دسترس است. پشتیبانی فنی در درجه اول توسط جامعه از طریق لیست های پستی رسمی، انجمن های وب و اتاق های گفتگو ارائه می شود.

این پروژه به Red Hat وابسته است، اما در تلاش است تا عمومی تر، باز و فراگیرتر باشد. در حالی که Red Hat بیشترین توسعه دهندگان CentOS را به کار می گیرد. پروژه CentOS خود به مشارکت کاربران و حامیان مالی سازمانی متکی است.

به آن امتیاز دهید

مقاله آشنایی با سیستم عامل CentOS اولین مطلب در نوین است. ظاهر شد.