منو سایت

انقلاب وب سوم با وب معنایی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
انقلاب وب سوم با وب معنایی

وب معنایی با انقلاب خود در فناوری ارتباطات، این امکان را برای بشریت فراهم می کند تا محتوا و پیام های خود را در دسترس همه کاربران اینترنت در سراسر جهان قرار دهد. در وب 1، اکثر سایت ها ثابت بودند و توسط سرورهای اینترنتی میزبانی می شدند. و اکثر کاربران مصرف کننده این محتوا بودند.

با ظهور سایت های اجتماعی مانند فیس بوک، مای اسپیس و وبلاگ های شخصی و امکان اظهار نظر در وب سایت ها، تعامل کاربران در تولید محتوا دو طرفه شد. و بسترهایی برای تسهیل انتشار متن، مطالب صوتی و تصویری فراهم شد.

وب معنایی یا وب معنایی

یک متخصص اینترنت به نام دارسی دی نوچی برای اولین بار در مقاله ای با عنوان آینده تجزیه شده اصطلاح وب 2 را مطرح کرد:

“وب همانطور که در حال حاضر وجود دارد، و در یک پنجره مرورگر اجرا می شود. حاوی صفحات ثابت است. این وب آینده وب است که ما خواهیم دید. اولین نگاه های اجمالی از وب 2 قابل مشاهده است. و ما این توسعه جنینی را تماشا می کنیم. وب آینده به صورت متن و تصویر ثابت در دسترس نخواهد بود، بلکه به عنوان مکانیزم انتقالی که تعامل را امکان پذیر می کند، در دسترس خواهد بود. محتوای تعاملی را می توان بر روی صفحه نمایش رایانه، داشبورد ماشین، تلفن همراه یا گوشی دستی شما نمایش داد. روی کنسول یا حتی اجاق مایکروویو شما موجود باشد.

مقالات مهم

آینده پیش بینی شده توسط کارشناسان وب 2. به لطف شرکت های بزرگی مانند گوگل و انتشارات و ابزارهای مدیریت محتوا مانند وردپرس، آنها هر روز به تحقق کامل نزدیک می شوند. و دنیای وب به عنوان یک دنیای واقعی بر روابط، احساسات و سبک زندگی افراد تأثیر می گذارد. دایره المعارف های ایستا مانند بریتانیکا جای خود را به دایره المعارف های آزاد مانند ویکی پدیا داده اند. که همه کاربران بتوانند در توسعه آن سهیم باشند.

اما انسان ها دیگر تنها کاربران وب نیستند. عوامل ماشینی نیز در تولید و مصرف این ماده مشارکت دارند. و آنها نیز با یکدیگر صحبت می کنند. ماشین ها به متن های ظریف و زیبا نیاز ندارند، بلکه به معنی و اساس متریال استفاده شده توسط آن ها نیاز دارند. حضور این کاربران ماشینی منجر به ظهور قالب جدیدی از محتوای مبتنی بر معنا، تعامل عوامل ماشین هوشمند با یکدیگر می شود. و تولید محتوای معنایی برای به اشتراک گذاری با ماشین های دیگر، سومین انقلاب وب یا وب معنایی است.

در وب معنایی، داده ها توسط ماشین ها در یک شبکه معنایی سازماندهی و درک می شوند. برای مثال کلمه پنگوئن در دسته پرندگان قرار می گیرد. از طرفی با شناوری رابطه برداری دارد. از یک طرف، به توانایی تخم گذاری از طریق سوپر کلاس پرندگان مربوط می شود. یک عامل هوشمند با بررسی زیرمجموعه ای از کلاس “حیواناتی که در آب زندگی می کنند” امکان پذیر است. برای رسیدن به اصطلاح پنگوئن، یا از طریق بررسی ابر کلاس پرندگان.

چشم انداز وب معنایی

در وب، 3 سرویس وجود دارد که یک کاربر انسانی دریافت می کند. نتیجه تعامل چندین عامل ماشین هوشمند خواهد بود، به سناریوی زیر توجه کنید:

یک کاربر انسانی از دستگاه هوشمند خود می خواهد که بلیط هواپیما و رزرو هتل برای کنفرانس حسابداران در نیویورک ایجاد کند.

Web3 با بررسی شبکه معنایی کنفرانس ها در کشور مکان ها و زمان های کنفرانس را شناسایی می کند. سپس شبکه معنایی هتل‌های نزدیک محل کنفرانس را اسکن می‌کند و درخواست رزرو را برای یک عامل هوشمند متصل به سیستم رزرو هتل ارسال می‌کند. سپس درخواستی برای خرید مناسب ترین بلیط به نماینده هوشمند شبکه هواپیمایی ارسال می کند، پرداخت از طریق مذاکره با عامل هوشمند بانک مورد استفاده کاربر انجام می شود. در نهایت عامل هوشمند برنامه ریزی سفر به همراه تحلیل آب و هوا را در اختیار کاربر قرار می دهد.

با پیشرفت و توسعه فناوری اینترنت اشیا، هزاران گیگابایت داده توسط چندین دستگاه و حسگر تولید می شود. عوامل هوشمند این داده ها را تجزیه و تحلیل می کنند و از آنها نتیجه می گیرند تا داده های ارزشمندتری را به شبکه معنایی اضافه کنند. برخورد دهنده هادرون به تنهایی تاکنون بیش از 200 پتابایت داده تولید کرده است که توسط هزاران سرور اختصاصی تجزیه و تحلیل می شود و آخرین تئوری های فیزیک از آن ساخته شده است.

انسان ها از ابزارهایی استفاده می کنند که محتوای تولید شده را به گونه ای منتشر می کنند که توسط وب معنایی قابل درک باشد. و از طرفی موتورهای جستجو مانند گوگل با تجزیه و تحلیل اینترنتی 24 ساعته در حال طبقه بندی و یادگیری مطالب و تبدیل آن به دانش قابل درک توسط عوامل هوشمند هستند.

خدمات ابری

امروزه حتی ساده ترین اپلیکیشن های موبایل نیز توسط سرویس های ابری پشتیبانی می شوند. هر برنامه نویسی می تواند با خرید سرور مجازی ارزان قیمت، هاست یا سرور ابری سرویس خود را به اینترنت متصل کند.

هر روز مراکز داده در شهرهای مختلف جهان ساخته می شوند. ارائه خدمات ابری به کاربران از نزدیکترین نقطه جغرافیایی. گسترش جغرافیایی قابل توجه سرورها منجر به ایجاد شبکه های داده ابری یا CDN شده است که در آن صاحب سایت می تواند داده های ثابت خود را بر روی سرورهای ابری در سراسر جهان قرار دهد تا کاربران بتوانند در کمترین زمان ممکن به آنها دسترسی داشته باشند.

فناوری مجازی سازی سرور به کاربران این امکان را می دهد که چندین سیستم عامل مختلف روی یک سخت افزار داشته باشند. حتی محیط توسعه را می توان به راحتی با کمک مفهومی به نام کانتینر جدا کرد و تغییر مکان داد.

نوین هاست بهترین ارائه دهنده سرور در ایران است

در کشور پهناور ایران، کاربران می توانند به سادگی با خرید سرور مجازی در ایران، داده های خود را در نزدیک ترین نقطه به کاربر ذخیره کنند. همچنین شهروندان پایتخت می توانند با خرید سرور مجازی برج میلاد و یا سرور اختصاصی اطلاعات خود را به غیر از اینترنت از طریق آنتن های موجود در این دکل مخابراتی برای کاربران سراسر کشور ارسال کنند.

تلفن های همراه به ندرت در 24 ساعت شبانه روز آفلاین هستند. گجت های هوشمند به طور منظم وضعیت فیزیکی کاربران را زیر نظر دارند. پول کاغذی در حال حذف شدن است. و حتی پول الکترونیکی از یک حساب بانکی به ارزهای الکترونیکی، بیت کوین و بلاک چین منتقل می شود. قراردادهای هوشمند تراکنش های مالی را کنترل می کنند. خرید و فروش سهام در بورس و صرافی در فارکس به نمایندگی های هوشمند سپرده می شود که هر ثانیه با تحلیل آخرین اخبار اقتصاد جهان بهینه ترین تصمیم را برای خرید یا فروش می گیرند. جنگ آینده نه جنگ اسلحه ها و سربازان، نه جنگ موشک ها و ماشین های فلزی سنگین، بلکه جنگی بین عوامل هوش مصنوعی خواهد بود که آینده تمدن بشری را رقم خواهد زد.

بشر به سوی آینده ای ناشناخته حرکت می کند، آینده ای که بشر به آفرینش خود سپرده است، هوش مصنوعی…

سومین انقلاب وب با وب معنایی برای اولین بار در نوین نوشته شده است. ظاهر شد.