منو سایت

تاریخچه یونیکس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تاریخچه یونیکس

تاریخچه یونیکس، سیستم عاملی که استاندارد جدید را تعیین کرد: توسعه یونیکس بدون شک یکی از مهمترین نقاط عطف در تاریخ محاسبات است. سیستم های عامل نه تنها برخی از اساسی ترین مفاهیم را در فناوری اطلاعات امروز معرفی کردند. مانند سیستم فایل با ساختار سلسله مراتبی، همچنین به عنوان پایه بسیاری از سیستم های دیگر مانند Mac X و iOS یا لینوکس منبع باز استفاده شده است. به نوبه خود، این منجر به ظهور بسیاری از مشتقات مانند اوبونتو، دبیان یا اندروید موبایل شده است. اما دقیقا چگونه یونیکس به یکی از تاثیرگذارترین برنامه های مدیریت کامپیوتری تبدیل شد؟ و چرا تیم توسعه آن توانست به طور خاص ایده های اولیه را روی تخته سیاه و یادداشت ها ثبت کند؟

تاریخچه یونیکس

پروژه مشترک Multix پایه و اساس را گذاشت

در سال 1965، یک گروه کاری ایده خود را برای یک سیستم عامل جدید در کنفرانس کامپیوتر متحد ارائه کردند. این گروه شامل کارمندانی از موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، آزمایشگاه جنرال الکتریک و بل (آزمایشگاه‌های بل) و AT&T (از سال 2016، از بخش تحقیق و توسعه نوکیا) بود. آنها سیستم عامل یکپارچه محاسباتی و اطلاعاتی را به اختصار Multics نامیدند. او روش های کاملاً جدیدی را در پیش گرفت. تمرکز ویژه بر روی سهام زمانی Multics یکی از اولین سیستم هایی بود که به چندین کاربر اجازه می داد با به اشتراک گذاشتن زمان محاسبات پردازنده به طور همزمان روی یک کامپیوتر کار کنند.

گروه کاری Multics برای اجرای پروژه شما به یک کامپیوتر با الزامات خاص نیاز دارد: از یک طرف دستورالعمل های کاملاً نوشته شده برای استفاده از زبان برنامه نویسی PL/I از IBM که برای توسعه استفاده می شود. مجبور به پشتیبانی از عملیات برنامه ریزی شده چند کاربره و کار ناهمزمان به منظور به حداقل رساندن کاهش عملکرد در مدیریت حافظه است.

به همین دلیل GE-635 و سپس GE-645 از جنرال الکتریک انتخاب شدند. توسعه بر اساس سیستم چند کاربره CTSS ساخته شده توسط MIT در دهه 1960 ساخته شد. و در جریان بود. تأخیر در توسعه کامپایلر PL/I، محدودیت های مالی، تفاوت های داخلی و افزایش فشار خارجی در نهایت باعث شد که آزمایشگاه بل در سال 1969 از پروژه کناره گیری کند.

multix تبدیل به یونیکس می شود

Multics توسط جنرال الکتریک (تا سال 1986) در MIT و بعدها توسط Honeywell International Inc توسعه یافت. توزیع تجاری Honeywell 6180 توسط Honeywell Corporation انجام شد. با این حال، دانشمند کامپیوتر، کن تامپسون، که در آن زمان کارمند آزمایشگاه بل بود. نمی‌توانست از سیستم چند کاربره استفاده کند: با دنیس ریچی و یک تیم کوچک در AT&T، او شروع به طراحی سیستم خود بر اساس اصول Multics کرد. اما جستجو برای یک کامپیوتر مناسب در ابتدا بی نتیجه بود. همانطور که آزمایشگاه های بل با خرید یک نسخه مناسب اعتراض کردند. توسعه دهندگان شروع به ضبط یادداشت ها و پیشرفت خود روی کاغذ و تخته سیاه برای یک سیستم فایل برنامه ریزی شده کردند.

در نهایت، یک مینی کامپیوتر مورد استفاده PDP-7 از Digital Equipment Corporation (DEC) برای پروژه برنامه ریزی شده به دست آمد. این سیستم کامپیوتری “فقط” به اندازه یک واحد دیوار بود. پیاده سازی شده با GECOS (سیستم عامل جامع برق). که از آن زمان به عنوان یک پلتفرم توسعه شناخته شده است. ابزارهای ارزشمندی مانند خط فرمان (SH) و ویرایشگر (ED) و سیستم های فایل به صورت کاغذی به سرعت توسعه یافتند. اول هنوز در زبان اسمبلی (سخت افزار، اما برای انسان ساده تر). از آنجایی که سیستم عامل جدید تنها دو کاربر را مجبور می کرد که در یک زمان روی یک فرآیند کار کنند. (برخلاف Multics)، تیم آن را بر اساس الگوهای یونیکس نامگذاری کرد. به دلیل محدودیت های طول نام فایل در GECOS، نام ترمینال یونیکس ثابت شد.

اول B، سپس C: یونیکس زبان برنامه نویسی بالاتری دارد

پس از اینکه تیم آزمایشگاه بل یونیکس و برخی برنامه های ابتدایی دیگر را نوشتند، زمان آن رسیده بود که زبان اسمبلی را با تغییرات پیچیده تری برای این منظور جایگزین کنیم. با این حال، برنامه هایی برای توسعه زبان فورمن از قبل موجود پس از مدت کوتاهی کنار گذاشته شد. در عوض، کار روی خود زبان آغاز شد. و به شدت به سمت PL/I – زبان Multics – و BCPL (زبان برنامه نویسی ترکیبی اولیه) توسعه یافته در MIT. پس از آن، ریچی و همکارانش برخی از ابزارهای سیستم را به این زبان بازنویسی کردند. تا اینکه در سال 1970 یک کامپیوتر جدید PDP-11 به دست آورد. و دوباره مجبور شدم تکنیک خود را اصلاح کنم. این به این دلیل بود که معماری سیستم جدید ترم گرا نبود، بلکه زیست گرا بود، مانند کامپیوتر PDP-7 و زبان برنامه نویسی B.

در طی دو سال بعد، آزمایشگاه بل جانشینی برای C. نحو و سایر ویژگی های آنها را می توان در بسیاری از زبان های برنامه نویسی مدرن مانند C++، JavaScript، PHP یا Perl یافت. در سال 1973، زمانی که زبان به اندازه کافی بالغ شد، تیم توسعه یک بازنویسی کامل یونیکس را در C انجام داد. نتیجه این کار توسط تیم یونیکس در اواسط دهه 1970 منتشر شد. از آنجایی که AT&T در آن زمان مجاز به فروش نرم افزار نبود. در ایالتی که صنعت مخابرات تحت کنترل دولت بود. یونیکس (نسخه 6) که یک سیستم چند کاربره بود و امکان چندین فرآیند را به طور همزمان فراهم می کرد. یک کامپایلر C گنجانده شده است که باعث می شود سیستم تقریباً در تمام سیستم عامل ها قابل استفاده باشد.

سخت افزار دوستانه و منبع باز: یونیکس صحنه توسعه دهندگان را تسخیر می کند

با انتشار نرم افزار یونیکس برای موسسات آموزشی، موفقیت سیستم عامل جدید در ابتدا به عنوان یک اسباب بازی در میان محافل برنامه نویسی به سرعت آشکارتر شد. رویه‌های کاری معمولی روی رایانه‌های IBM و ماشین‌های PDP در آن زمان هنوز در سیستم‌های بومی مانند RSX-11، RT-11 یا IST ادامه داشت.

کم و بیش الزامات یونیکس تعبیه شده در سخت افزار و برنامه های کاربردی بالاتر آن را تشویق به آزمایش و توسعه بیشتر می کند. به طور خاص دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (پیش دانشگاهی تامسون سابق). اگرچه این واقعیت که او در سال 1976 به عنوان استاد مدعو در دانشکده نوپا آن دانشگاه در نظر گرفته می شد، احتمالاً نقش مهمی ایفا کرده است.

تاریخچه یونیکس برای اولین بار در نوین نوشته شده است. ظاهر شد.