منو سایت

ذخیره سازی کلان داده با SAN Solutions

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ذخیره سازی کلان داده با SAN Solutions

SAN Storage: چگونه مقادیر زیادی داده را به صورت ایمن ذخیره کنیم؟ مجموع کل اطلاعات ذخیره شده در سراسر جهان هر دو سال دو برابر می شود. افسردگی، با افزایش قابل توجه بار داده، تقاضاهای شرکت های فناوری اطلاعات نیز در حال تغییر است. از آنجایی که زمانی ذخیره داده ها در دستگاه های ذخیره سازی مستقل عملی بود. الزامات فناوری جدید مانند مجازی سازی، افزونگی داده ها و در دسترس بودن بالا نیازمند رویکرد جهانی تری برای مدیریت ذخیره سازی است.

یک شبکه فضای ذخیره سازی (SAN) یک راه بسیار کارآمد برای مدیریت مرکزی فضای ذخیره سازی و شبکه های سرور مجازی ارائه می دهد. چنین سیستم های ذخیره سازی در دسترس هستند. برای شرکت هایی که حجم زیادی از اطلاعات را دارند که باید به صورت ایمن ذخیره و مدیریت شوند. SAN برای بهبود عملکرد برنامه های کاربردی ذخیره سازی فشرده عمل می کند.

ذخیره سازی کلان داده با SAN Solutions

Storage Area Network (SAN) چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، شبکه فضای ذخیره سازی (SAN) نوعی شبکه است که به عنوان یک اتصال از سیستم های دیسک سخت به یک شبکه سرور مجازی عمل می کند. با SAN، کل ظرفیت ذخیره سازی، یعنی دستگاه های ذخیره سازی مانند هارد دیسک، SSD، آرایه دیسک، و کتابخانه نوار، به یک واحد ذخیره سازی مجازی آدرس داده می شود. که می تواند به صورت مرکزی مدیریت شود. بر اساس این ساختار، سرورهای مجازی مبنای دسترسی به SAN را فراهم می کنند. شبکه ذخیره سازی با شبکه محلی (LAN) کار می کند و تمام فضای ذخیره سازی اصلی آن را فراهم می کند.

بنابراین SAN را می توان به عنوان یک نوع شبکه ثانویه در نظر گرفت که به طور خاص برای انتقال داده برای اهداف ذخیره سازی در نظر گرفته شده است. SAN باید در کنار سرورهای مجازی قرار گیرد تا بتواند کار کند. علاوه بر این، می توان به طور مستقل از سیستم عامل کامپیوتر به آنها دسترسی داشت.

این باعث می شود که آنها به ویژه برای گزینه های کراس پلتفرم ایده آل باشند. SANها برای کمک به مشکلات مدیریتی که سرورهای مجازی هارد دیسک اختصاصی اغلب مسئول آن هستند، در نظر گرفته شده است. ذخیره سازی شبکه یک راه حل قابل توجه مقرون به صرفه و انعطاف پذیر برای مقابله با حجم زیادی از داده ها از طریق ذخیره سازی مجازی جداگانه ارائه می دهد. در مقایسه با راه حل های ذخیره سازی شبکه ساده مانند ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS)، SAN ها از مسدود کردن شبکه محلی جلوگیری می کنند.

معماری سیستم شبکه ذخیره سازی

راه اندازی یک شبکه ذخیره سازی به دلیل معماری پیچیده سیستم، که به سخت افزار بسیار گران نیاز دارد، می تواند کاری پیچیده و پرهزینه باشد. علاوه بر کابل کشی و سایر اصول اولیه، ساخت یک سرور SAN به موارد زیر نیاز دارد:

پارچه کانال فیبر

در دنیای فناوری اطلاعات، اصطلاح «فابریک» شامل شبکه‌ای از خطوط کابل و سوئیچ‌ها می‌شود که به دلیل اتصالات زیاد، افزونگی بالایی دارند. این راه‌اندازی علاوه بر توانایی انتقال حجم عظیمی از داده‌ها، پهنای باند بالا و همچنین قابلیت اطمینان بالا را فراهم می‌کند. پارچه های ساخته شده از سوئیچ های کانال فیبر و کابل های فیبر نوری شکل اصلی شبکه های ذخیره سازی را تشکیل می دهند. در انجام این کار، تمام تجهیزاتی که از SAN استفاده می کنند به یک سوئیچ کانال فیبر متصل می شوند، بنابراین ارتباطات لازم بین فرستنده و گیرنده برای دسترسی به داده ها در زمان واقعی ایجاد می شود. کانال فیبر به عنوان رابط استاندارد برای شبکه‌های ذخیره‌سازی، به گونه‌ای طراحی شده است که انتقال داده با سرعت بالا تا سرعت ۱۶ گیگابیت بر ثانیه را فراهم می‌کند.

عنصر ذخیره سازی

آرایه های دیسک معمولاً دستگاه های ذخیره سازی SAN ها هستند. جای آن جایی که دستگاه های دارای هارد دیسک های متعدد (HDD یا SSD) برای اهداف ذخیره سازی منتقل می شوند. برای اطمینان از اینکه داده های ذخیره شده به راحتی در دسترس هستند. آرایه های دیجیتال مدرن دارای کنترلر هستند.

این امر باعث امنیت بیشتر اطلاعات و همچنین افزایش سرعت انتقال اطلاعات می شود. پیاده‌سازی فرآیند ذخیره‌سازی اضافی معمولاً با استفاده از یک سیستم RAID (آرایه‌ای از کارایی دیسک مستقل) انجام می‌شود که دیسک‌ها و درایوهای هارد دیسک جداگانه را برای یک درایو دیجیتال منطقی فراهم می‌کند. روش دیگر، کتابخانه نوار یا درایو تک دیسک را می توان به SAN وارد کرد.

سان سرور

SAN برای دسترسی بهینه به داده ها به سرورهایی با پیکربندی خاص نیاز دارد. این شبکه را قادر می سازد تا به عنوان یک پیوند بین شبکه ذخیره سازی و دستگاه های ترمینال متصل به شبکه ایجاد شود. برای این منظور، رابط های سخت افزاری ویژه (آداپتورهای میزبان یا HBA) به سوئیچ های کانال فیبر متصل می شوند.

نصب SAN

یک شبکه ذخیره سازی که مخصوصاً برای ارائه دسترسی بالا پیکربندی شده است. توانایی این سیستم کامپیوتری در ارائه خدمات کاربردی تجاری رایگان، علیرغم تداخل احتمالی قطعات سخت افزاری منفرد.

چرخه های ذخیره سازی اضافی

اگر ذخیره‌سازی SAN توسط آرایه‌های دیسک پیاده‌سازی شود، افزونگی مورد نیاز برای واحدهای ذخیره‌سازی مجازی معمولاً از طریق پیاده‌سازی RAID ارائه می‌شود. این به خاطر همین واقعیت است. داده ها در یک سیستم RAID کامل معمولاً در دو دستگاه ذخیره سازی فیزیکی مجزا نمایش داده می شوند. علاوه بر این، پیاده‌سازی دو کنترلر RAID می‌تواند دسترسی به واحدهای ذخیره‌سازی را افزایش داده و خطر خرابی را کاهش دهد. سناریوهای فاجعه را نیز می توان با ذخیره داده های مشابه در دو مکان مختلف اجتناب کرد. راه‌اندازی شبکه‌های ذخیره‌سازی اضافی شامل ترکیب مهندسی تأمین مناسب در راه‌اندازی شما نیز می‌شود. به همین دلیل است که شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که آداپتورهای برق آنها مجهز به عایق تهویه مطبوع و خنک کننده هستند.

مروری بر مزایای SAN

این سیستم عامل ها از قابلیت های مختلف ذخیره سازی اطلاعات بهره می برند. یک ویژگی خاص برای اپراتورهای سرور، توانایی تجمیع ظرفیت ذخیره سازی داده های فیزیکی مختلف در یک بخش شبکه در یک پایگاه ذخیره سازی جامد است. این گزینه سرورهایی را در اختیار کاربران قرار می دهد که هم رایگان و هم انعطاف پذیر هستند. فراهم کند. جداسازی دستگاه های ذخیره سازی از سرورهای قابل دسترس مدیریت و مقیاس ظرفیت ذخیره سازی را آسان تر می کند. بار اضافی نیز از شبکه حذف می شود. شبکه‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر فناوری فیبر نوری به دلیل رابط‌های استاندارد کانال فیبر از نرخ بالای انتقال داده پشتیبانی می‌کنند.

چند مسیره و اتصالات متقابل بر اساس پارچه های Fiber Channel از بارگذاری بیش از حد جلوگیری می کند و در دسترس بودن دائمی داده های ذخیره شده در SAN را تضمین می کند. دسترسی بین پایگاه داده و کاربران می تواند از طریق تعدادی مسیر انجام شود. توزیع مجدد داده ها در سیستم های فیزیکی مختلف، امنیت اطلاعات ذخیره شده را تضمین می کند. تاخیر زمانی زمانی که دسترسی به داده ها به طور همزمان کاهش می یابد. به دلیل مدیریت موثر ذخیره سازی، SAN اغلب به عنوان یک پلتفرم برای سرورهای مجازی استفاده می شود. به عنوان یک IaaS مبتنی بر ابر (زیرساخت به عنوان یک سرویس) به مشتریان ارائه می شود.

نوین اولین مقاله ذخیره کلان داده با راهکارهای SAN را دارد. ظاهر شد.