منو سایت

مجازی سازی لبه و میکرو ابر

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مجازی سازی لبه و میکرو ابر

راهنمای مجازی سازی اج و میکرو ابر با هاست های جدید: استفاده از مجازی سازی توابع شبکه (NFV) برای نصب سرویس ها و خدمات پشتیبانی در لبه شبکه دارای چندین مزیت است. با انتقال مجازی سازی به بخشی از شبکه که به مشتری یا سایت های محلی موبایل نزدیک تر است.

اپراتور می تواند از خدمات شبکه کاربر نهایی که به مسیریابی دوگانه، عملکردهای محلی مانند بهینه سازی شبکه WAN، امنیت سایت و کنترل WiFi نیاز دارند، پشتیبانی کند. این خدمات شبکه کاربر نهایی نیاز به عملکردهای شبکه ای دارند که در لبه سرویس قرار دارند. با این حال، خدمات دیگری نیز وجود دارد. چه کسانی می توانند از این مدل استقرار بهره مند شوند. میزبانی محلی یا سرویس مدیریت شده برای منابع محاسباتی “micro-cloud” در لبه که مستقیماً توسط کاربر نهایی مصرف می شود.

مجازی سازی لبه

اول: چرا باید مجازی سازی را به لبه سرویس شبکه منتقل کنیم؟

دو دلیل خوب برای استقرار NFV در لبه خدمات وجود دارد: درایورهای عملیاتی/هزینه و الزامات خدمات. این فناوری ها و محرک های هزینه عبارتند از:

هزینه اولیه

قرار دادن منابع مجازی سازی در لبه سرویس، سرمایه گذاری اولیه را کاهش می دهد. زیرا نیازی به ایجاد زیرساخت متمرکز قبل از نصب سرویس های مجازی نیست. به عبارت دیگر، این منابع با اضافه شدن هر کلاینت به شبکه مستقر می شوند.

حداقل تغییر در مدل استقرار

هنگامی که سرویس های مجازی در Service Edge مستقر می شوند. اکنون دیگر نیازی به تغییر زیرساخت اصلی نیست. در عوض، اپراتور یک یا چند دستگاه سرور و نرم افزار را در لبه جایگزین می کند.

خدمات کاربر نهایی سایر درایورهایی هستند که ممکن است نیاز به استقرار NFV در لبه سرویس داشته باشند، مانند:

مسیریابی دو طرفه

این سرویس می تواند شامل گزینه های تک شبکه ای مانند HSRP و همچنین برنامه های کاربردی دو شبکه ای باشد که به دو ارائه دهنده خدمات مختلف متصل می شوند. در هر صورت، برای هر بخشی از لبه خدمات مورد نیاز. برای استقرار روترهای مجازی در آنجا، لازم است تصمیمات مسیریابی محلی اتخاذ شود.

امنیت سایت

مشتری که به اهمیت امنیت واقف است. او ترجیح می دهد تمام داده هایش قبل از خروج از سیستمش رمزگذاری شوند. این سرویس باید شامل توابع امنیتی نصب شده بر روی سیستم کاربر باشد.

سفارشی سازی طلا

اگر از یک لینک کم سرعت برای رسیدن به لبه خدمات استفاده شود. بهینه سازی گلوگاه WAN ضروری است. در غیر این صورت، کاربر نمی تواند از مزایای کاهش بار ترافیک داده از شبکه WAN بهره مند شود.

کنترل وای فای

سرویس کنترل وای فای مدیریت شده سرویسی است که حتی در صورت بروز مشکل در شبکه باعث قطع شدن اتصال اینترنت می شود. فعال و آماده برای کار باشید. در غیر این صورت، عملکرد اصلی شبکه در بخشی از شبکه که متعلق به مشترک است، به طور کامل مختل می شود.

تشخیص و تجزیه و تحلیل

برای عیب یابی مشکلات مربوط به طبقه بندی یا اولویت بندی ترافیک داده ها. ، لازم است بسته های داده در نقاطی که این طبقه بندی ها انجام می شود بررسی شود. این به معنی تجزیه و تحلیل منطقه ای و ابزارهای عیب یابی مانند ابزارهای ضبط و نگهداری بسته، DPI و/یا تولید ترافیک در لبه سرویس است.

امروزه تمامی این خدمات ذکر شده توسط CSP ها ارائه و مدیریت می شود. اما نکته جالب و خلاقانه دیگری وجود دارد که وقتی منابع را در لبه سرویس مجازی سازی می کنیم، به چشم می خورد.

Micro-Cloud: میزبانی مدیریت شده در سیستم

ارزش IaaS به عنوان یک پلت فرم تحویل سرور ابری به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است. و زمانی که این سرویس در مرکز داده نگهداری می شود. این پیچیدگی های خاص خود را دارد. یک برنامه معمولی IaaS در یک سرور ابری در نمودار زیر نشان داده شده است:

مجازی سازی لبه

همانطور که در شکل نشان داده شده است، مشتری باید با دو مجموعه از خدمات سروکار داشته باشد: یک CSP و یک ارائه دهنده سرور ابری. اگر با هر برنامه ای مشکلی وجود دارد. مشتری نمی داند ریشه مشکل کجاست: در CSP یا در ارائه دهنده سرور ابری؟

پیچیدگی های این وضعیت فرصت هایی را برای CSP ایجاد می کند. چه می شود اگر. اگر CSP یک سرویس IaaS باشد که در آن میکرو ابر مستقیماً در لبه سرویس قرار دارد. به مشتری ارائه دهد؟ در مثال زیر، یک گره کامپیوتری توسط دو میزبان، یعنی یک روتر مجازی و یک میکرو ابر میزبانی می شود.

مجازی سازی لبه

در این نمودار نشان داده شده است که یک گره محاسباتی را می توان در لبه سرویس قرار داد تا ارائه خدمات به کاربر نهایی را تسهیل کند. CSP همچنین می تواند از این گره محاسباتی به عنوان یک مرکز داده نازک ارائه شده به عنوان IaaS استفاده کند. و از این گره کامپیوتری برای میزبانی برنامه ها استفاده کنید تا کاربر نهایی از مزایای مستقیم آن بهره مند شود.

محدودیت هایی در مورد نوع برنامه های قابل دانلود توسط کاربر نهایی وجود دارد.

زنجیره خدمات

زنجیره خدمات این تضمین می کند که فقط توابع ضروری در لبه سرویس میزبانی می شوند. برای مثال، توابع امنیتی ممکن است در لبه سرویس قرار داشته باشند. و با عملکرد VPN میزبانی شده در مرکز داده مترو در ارتباط باشید. این به شما امکان می دهد هم نیازهای مشتری را برآورده کنید و هم منابع را در لبه خدمات کاهش دهید.

برنامه های پارتیشن بندی توزیع شده وظایف مشابهی را برای کاربر نهایی انجام می دهند. شبکه احراز هویت هتل را در نظر بگیرید. امروزه دو بخش در این شبکه فعالیت می کنند:

  • اپلیکیشنی که در یک سرور ابر مرکزی قرار دارد و عملیات ارجاع و صورتحساب را بر اساس تایید هویت مهمانان هتل انجام می دهد.
  • دستگاهی که دسترسی به یک سیستم را بر اساس ورودی این برنامه ابری فعال یا مسدود می کند.

اگر امکان استفاده از سرویس میکرو ابری IaaS در لبه سرویس وجود دارد. می توانید به جای دستگاه از نرم افزار (اپلیکیشن) قابل دانلود در هتل استفاده کنید. در این مورد، برنامه احراز هویت روی سرور مجازی ابری مرکزی قرار دارد، اما از یک نرم افزار برای انجام وظیفه دوم استفاده می شود. و نیازی به داشتن دستگاه در هر هتلی نیست.

مدل های نصب انعطاف پذیر کلید اصلی نوآوری در خدمات هستند.

ممکن است ترجیح دهید مجازی سازی را تا حد امکان به لبه شبکه منتقل کنید تا خدمات مقرون به صرفه و پویا ارائه دهید. استفاده از فناوری NFV برای ایجاد خدمات شبکه جدید که نوآوری را هدایت می کند، می تواند حتی سودمندتر باشد. زیرا این فناوری مستقیماً به نفع کاربر نهایی است. و توسط اپراتورها برای ایجاد خدمات جدید استفاده می شود.

انعطاف پذیری عامل مهمی است. مزایای استفاده از فناوری NFV تنها زمانی به طور کامل محقق می شود که امکان پیاده سازی تمامی مدل های نصب از جمله مدل های نصب در مجازی سازی لبه سرویس در دسترس و امکان پذیر باشد.

مجازی سازی اج و میکرو ابر برای اولین بار در نوین نوشته شده است. ظاهر شد.