منو سایت

مزایا و معایب سرورهای مجازی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مزایا و معایب سرورهای مجازی

مزایا و معایب سرور مجازی با هاست جدید مجازی سازی سرورها در چند سال اخیر به یک روند تبدیل شده است و واقعیت این است که تحولی اساسی را در شرکت ها و موسسات تجاری و برای کسانی که به دنبال صرفه جویی در منابع و مدیریت کارآمد سیستم فناوری اطلاعات بوده اند، ایجاد کرده است و مزایای زیادی دارد. بود . همچنین این فناوری به عنوان فناوری سبز و به دور از آلودگی محسوب می شود.

با نگاهی جامع به مجازی سازی سرور، چندین مزایا و برخی معایب مشخص شده است که با استفاده از ارائه دهنده سرور ابری و درک عملکرد بازار می توان آنها را جبران کرد.

مزایا و معایب سرورهای مجازی

مزایای سرور مجازی

 1. وجود امکانات و قابلیت هایی برای سهولت کار و صرفه جویی در فضای مورد نیاز
 2. مدیریت متمرکز
 3. سازگاری کامل با اپلیکیشن های مختلف
 4. دسترسی بیشتر و بازیابی آسان تر در صورت بروز مشکل
 5. امکان ایجاد نسخه پشتیبان
 6. سهولت نگهداری و پشتیبانی
 7. دسترسی کنترل شده به داده ها و وجود اطلاعات حساس و مالکیت معنوی از طریق ذخیره سازی امن اطلاعات در داخل مرکز داده
 8. بدون وابستگی به سخت افزار
 9. استفاده بهینه از فضای موجود: هر چه تجهیزات کمتری در داخل مرکز داده نصب شده باشد، فضای موجود بیشتری در دسترس است.
 10. کاهش زمان آماده سازی و ارائه سرورهای جدید به چند دقیقه.
 11. انتقال شفاف سرورها به سخت افزار جدید
 12. صرفه جویی در مصرف برق سرور
 13. امنیت، با استفاده از ماشین‌های مجازی، می‌توان بهترین محیطی را برای اجرای سرویس‌هایی که به سطوح مختلف امنیتی نیاز دارند و اینکه کدام ابزارها و سیستم‌عامل‌ها برای هر سرویس مناسب‌تر هستند، تعیین کرد. ماشین های مجازی می توانند مجزا و مستقل از یکدیگر و همچنین مجزا و مستقل از دستگاه میزبان باشند. اگر برای هر سرویس از ماشین مجازی استفاده شود، آسیب به یک سرویس بر روی سرویس های دیگر تاثیری نخواهد داشت.
 14. اعتبار و رسیدن ، خرابی هر نرم افزاری بر سایر سرویس ها تأثیر نمی گذارد.
 15. استفاده از ماشین مجازی به عنوان محیطی برای توسعه نرم افزار، امکان ارزیابی سیستم عامل های مختلف را فراهم می کند. علاوه بر این، استفاده از ماشین مجازی می‌تواند محیطی جدا شده از دیگر فریزهای سیستم ایجاد کند که از خطا در پیکربندی یا اجرای سیستم یا آسیب رساندن ویروس‌ها به سخت‌افزار دستگاه جلوگیری می‌کند.

مزایای دیگر

 • هزینه ها را می توان با استفاده از سرورهای مجازی کوچکتر روی یک سرور واحد و قدرتمندتر کاهش داد.
 • سرورهای مجازی می توانند به راحتی با بارهای کاری مختلف سازگار شوند. به طور معمول، نرم افزار مجازی سازی می تواند منابع سخت افزاری را به صورت پویا بین ماشین های مجازی منتقل کند و این منابع را در صورت نیاز در هر زمان در اختیار ماشین های مجازی قرار دهد.
 • متعادل سازی بار ، کل ماشین مجازی ایزوله و محصور شده است، بنابراین به راحتی می توان پلت فرم ماشین مجازی را تغییر داد و در نتیجه عملکرد آن را افزایش داد.
 • پشتیبانی از برنامه های قدیمی، هنگامی که یک شرکت تصمیم به تعویض سیستم عامل خود می گیرد، سیستم عامل قدیمی هنوز می تواند در یک ماشین مجازی اجرا شود و هزینه جایگزینی سیستم را کاهش می دهد. شایان ذکر است که مجازی‌سازی می‌تواند برای برنامه‌هایی که روی سخت‌افزارهای قدیمی‌تر که مستعد خرابی و هزینه‌های نگهداری بالا هستند، نیز مفید باشد. با استفاده از مجازی سازی سخت افزار، این برنامه ها را می توان بر روی سخت افزارهای جدیدتر اجرا کرد که قابلیت اطمینان بیشتر و هزینه های نگهداری کمتری دارند.
 • سرورهای مجازی با استفاده از ابزار و تجهیزات کمتر، هزینه نیروی انسانی، انرژی و هزینه های سرمایش را کاهش می دهند.
 • بهینه سازی سخت افزار ، با به اشتراک گذاری سخت افزار، ماشین های مجازی تعداد دستگاه های استفاده نشده را کاهش می دهند.
 • با استفاده از ماشین های مجازی می توان کل شبکه ها از جمله شبکه های ناهمگن را شبیه سازی کرد.
 • با استفاده از منابع مجازی سازی سخت افزار می توان از سیستم عامل هایی که با سخت افزار واقعی شرکت سازگاری ندارند استفاده کرد. این امکان ارزیابی سخت افزار و حتی صرفه جویی در هزینه خرید سخت افزار را فراهم می کند.
 • کاهش زمان خرابی سیستم
 • تسهیل محیط های انتقال و تغییر سیستم ها. یک ماشین مجازی از نصب و پیکربندی مجدد سیستمی که باید منتقل شود اجتناب می کند.

معایب سرور مجازی

مدیریت

محیط مجازی باید در زمان واقعی نظارت، پیکربندی و ذخیره شود (ایجاد یک نمونه در ماشین مجازی). محصولاتی هستند که این کارها را انجام می دهند، اما ساخت و استفاده از آنها به سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد.

مشکل در دسترسی مستقیم به سخت افزار، به عنوان مثال، نیاز به کارت های خاص یا دستگاه های USB

جشن

در حال حاضر، هیچ راه واحدی برای سنجش عملکرد یک محیط مجازی وجود ندارد. برای جبران این نقص، یک لایه نرم افزاری اضافی به نام VMM یا Hypervisor بین سیستم عامل و سخت افزار ساخته شده است که هزینه پردازش آن بیشتر از زمانی است که از مجازی سازی استفاده نمی شد. نکته مهم دیگری که باید تاکید کرد این است که هیچ کس نمی داند چند ماشین مجازی را می توان در هر پردازنده بدون کاهش کیفیت خدمات اجرا کرد.

از آنجایی که هر ماشین مجازی بخش متفاوتی از فضای رم واحد را اشغال می کند، مصرف رم با استفاده از ماشین های مجازی افزایش می یابد.

از آنجایی که تمام فایل های لازم برای هر سیستم عامل بر روی هر ماشین مجازی نصب می شود، میزان فضای دیسک مورد استفاده در هنگام استفاده از ماشین مجازی افزایش می یابد.

نتیجه

در مزایا و معایب سرورهای مجازی، می توان نتیجه گرفت که مزایای مجازی سازی بسیار بیشتر از معایب آن است، زیرا در نهایت منجر به راحتی بسیاری از عملکردهای سیستم می شود. اما بررسی تمام جنبه های مجازی سازی برای جلوگیری از بروز مشکلات مهم است. به عنوان مثال، آسیب پذیری یا تخریب هاست واقعی می تواند منجر به آسیب پذیری و از دست دادن دسترسی به ماشین های مجازی شود و پس از بروز مشکل نیاز به برنامه های بازیابی و تعمیر داشته باشد. همچنین باید بررسی شود که آیا ماشین مجازی قابلیت های لازم برای عملکرد در هنگام بروز مشکل را دارد یا خیر.

اولین مقاله در نوین در مورد مزایا و معایب سرورهای مجازی. ظاهر شد.