منو سایت

مقدمه ای بر سیستم عامل های مختلف شبکه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقدمه ای بر سیستم عامل های مختلف شبکه

انواع مختلف سیستم عامل های شبکه با هاست جدید: هنگامی که دو یا چند سیستم می توانند با هم تعامل داشته باشند و با هم ارتباط برقرار کنند، می توان گفت که سیستم ها شبکه ای هستند. اما در مرکز یا هسته این شبکه ها یک سیستم عامل قرار دارد که از پروتکل یکسانی برای همه سیستم ها پیروی می کند. بنابراین می توان گفت بدون سیستم عامل (شبکه) سیستم نمی تواند سرویس های مربوطه را اجرا کند. Windows NT و Sun Solaris و Windows Server در انواع مختلف از جمله سیستم عامل های شبکه ای هستند که اکثر شما با آن آشنا هستید، ویندوز سرور. اما در این مقاله می خواهیم در مورد سیستم عامل Novell NetWare صحبت کنیم که یکی از قدرتمندترین ها در این زمینه است. با ما بمان!

سیستم عامل شبکه

انواع سیستم عامل های شبکه

شبکه جدید

همانطور که گفتیم ناول یکی از سیستم عامل هایی است که در بخش شبکه کار می کند، این سیستم عامل تا سال 1990 حرف اول بازار را زد. سیستم عاملی که به خوبی از احراز هویت پشتیبانی می کند، می تواند به عنوان سرور فایل و سرور مجازی استفاده شود. همچنین امنیت زیادی دارد. جالب است بدانید امکان دریافت اطلاعاتی مانند یافتن کاربری که فایل خصوصی را حذف کرده است. یا امکان بازگردانی فایل حذف شده در شبکه از ویژگی های این سیستم عامل است. البته برای استفاده از این قابلیت، سرورهای ویندوز باید از برنامه های خارجی استفاده کنند.

در ادامه در مورد نسخه های مختلف NetWare صحبت خواهیم کرد. رمان که یک سیستم عامل شبکه محسوب می شود. این سیستم عامل برای راه اندازی و مدیریت شبکه ها استفاده می شود که قبل از سیستم عامل شبکه مایکروسافت (Windows Server) راه اندازی شده بود. اگرچه با گذشت زمان و با ظهور ویندوز سرور، این سیستم عامل کمتر دیده می شود. اما هنوز برخی از شبکه ها از این برنامه استفاده می کنند.

NetWare نسخه 3.x

 • این نسخه در سال 1992 متولد شد و دارای ویژگی های زیر بود:
 • مدیریت کاربران توسط سرویس Bindery انجام می شد، مشابه آنچه در دامنه ها در ویندوز استفاده می شود.
 • از پروتکل IPX به عنوان پروتکل شبکه پشتیبانی می کند
 • کاربران می توانند به منابع شبکه مشترک دسترسی داشته باشند.

NetWare نسخه 4.x

بعد از سه سال نسخه 4 تولید شد که طبیعتا امکانات بیشتری نسبت به نسخه قبلی به همراه داشت.

 • ایمنی در این نسخه بسیار بهبود یافت به طوری که گواهی ایمنی C2 را دریافت کرد.
 • NDS برای بهبود مدیریت شبکه معرفی شد.
 • چندین پردازنده در این نسخه پشتیبانی می شود.
 • به این نسخه اینترانتور نیز گفته می شود.

NetWare نسخه 5.x

باز هم سه سال بعد در سال 1998 نسخه 5 تولید شد.

 • در این نسخه پروتکل Tcp/Ip چشم باز کرد و در این نسخه علاوه بر امکانات نسخه های قبلی یعنی ipx/spx، پروتکل IP نیز در این نسخه گنجانده شد.
 • وب سرور، مدیا سرور و سرور FTP در این نسخه پشتیبانی می شوند.

NetWare نسخه 6.x

این نسخه مانند نسخه های قبلی با اختلاف سه سال تولید شد و ویژگی های زیر را اضافه کرد.

 • در این نسخه خبری از IPX/SPX نبود و فقط این پروتکل به دلیل قدرت TCP/IP پشتیبانی می شد.
 • این نسخه فقط بر روی سیستم عامل لینوکس متن باز اجرا می شود.
 • چند پلتفرم در این نسخه پشتیبانی می شود.

برای اطلاع از خدماتی که نوین هاست ارائه می دهد، از جمله ثبت نام دامنه، به خرید هاست مراجعه کنید. سرورهای مجازی، سرورهای اختصاصی، میزبان‌های ابری و سرورهای مجازی هلند در مکان‌های مختلف، به www.novinhost.org مراجعه کنید. یا با شماره 49624 تماس بگیرید تا با یکی از اعضای بخش فروش ما صحبت کنید. پیروز باشید و سرتان را بالا بگیرید.

این مقاله برای اولین بار در نوین به معرفی انواع سیستم عامل های شبکه می پردازد. ظاهر شد.