منو سایت

مقدمه ای بر ویندوز سرور 2003

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقدمه ای بر ویندوز سرور 2003

Windows Server 2003 سیستم عامل سرور فعلی مایکروسافت در کنار ویندوز سرور 2008 است. که توسط شرکت های بزرگ و کوچک برای مدیریت زیرساخت های داخلی خود استفاده می شود. و همچنین مدیریت خدمات خارجی مانند وب سایت ها و ایمیل. قابلیت اجرای داخلی و خارجی برای ویندوز سرور 2003. از آنجایی که بسیاری از برنامه ها و خدمات استاندارد شده اند. به عنوان مثال می توان به خدمات اطلاعات اینترنتی (معروف به IIS) و Active Directory اشاره کرد که به شرکت ها اجازه می دهد تا کارمندان خود را به یک حساب اضافه کنند. که آنها می توانند در هر رایانه متصل به دامنه ویندوز در شبکه شرکت استفاده کنند.

آشنایی با ویندوز سرور 2003

ویندوز سرور 2003 جانشین ویندوز سرور 2000 بسیار موفق است و به زودی با ویندوز سرور 2008 جایگزین خواهد شد. Windows Server 2003 قابلیت استقرار و کنترل از راه دور را دارد. زیرا به مدیران اجازه می دهد تا به استفاده از ویندوز مایکروسافت خود دسترسی داشته باشند. کلاینت Remote Desktop به طور پیش فرض در تمام نصب های ویندوز گنجانده شده است. این بدان معنی است که در تئوری شما می توانید یک سرور مجازی در لندن داشته باشید. و آن را از راه دور از سیدنی استرالیا کنترل کنید. هنگام اتصال به سرور Windows Server 2003 با استفاده از سرویس گیرنده Remote Desktop، صفحه ورود به سیستم که در کنسول استاندارد ظاهر می شود نشان داده می شود:

همانطور که از صفحه ورود مشاهده می کنید، ویندوز سرور 2003 از تم ویندوز “کلاسیک” استفاده می کند. که از ویندوز XP و ویندوز ویستا قابل استفاده است. به طور پیش فرض، ویندوز سرور 2003 به طور خودکار یک حساب کاربری به نام “Administrator” ایجاد می کند. که در بیشتر موارد برای مدیریت ویندوز سرور خود از آن استفاده می کنید. زیرا به ندرت نیاز به دسترسی به ویندوز سرور خود دارید. احتمالاً دلیلی نخواهید داشت یا نیازی به ایجاد حساب های اضافی ندارید. تا بتوانند به سرور مجازی ویندوز 2003 خود دسترسی داشته باشند.

خدمات اطلاعات اینترنتی (IIS)

IIS وب سرور مایکروسافت است که به طور پیش فرض در هر نصب ویندوز سرور 2003 گنجانده شده است، IIS فقط بر روی سیستم عامل های مایکروسافت اجرا می شود. و این تنها وب سروری است که قادر به ارائه اسکریپت های سمت سرور مجازی است که با استفاده از زبان های برنامه نویسی کلاسیک ASP و ASP.NET مایکروسافت نوشته شده اند. IIS 6.0 نسخه ای است که به طور پیش فرض در ویندوز سرور 2003 نصب شده است. و به توسعه دهندگان و مدیران وب اجازه می دهد تا با استفاده از سرویس میزبانی وب، هر تعداد وب سایت را که می خواهند میزبانی کنند. مدیریت IIS نیز گنجانده شده است تا به مدیران سرور اجازه دهد تا وظایفی را که ممکن است نیاز داشته باشند انجام دهند. یعنی نصب گواهی ssl در وب سایت های IIS یا ایجاد یک وب سایت جدید برای استفاده در IIS.

در بیشتر موارد، IIS Manager را می توان از Start > Administrative Tools > Internet Information Management (IIS) دسترسی داشت. یکی از ویژگی های مهم مدیریت IIS این است که می توانید هر سرور مجازی دیگری که IIS را در شبکه خود اجرا می کند را نیز مدیریت کنید. این بدان معنی است که شما فقط باید از یک کنسول برای مدیریت همه آنها استفاده کنید، بدون نیاز به رفتن به یک سرور مجازی برای انجام کارهای مورد نیاز خود. این را می توان از طریق سرویس IIS SMTP نیز کنترل کرد. که به صورت پیش فرض نصب شده است. بنابراین می توانید از هر اسکریپت ASP یا ISP که می خواهید روی سرور خود نصب کنید ایمیل ارسال کنید.

به آن امتیاز دهید

Introduction to Windows Server 2003 اولین مقاله نوین حست است. ظاهر شد.