منو سایت

نحوه پشتیبان گیری خودکار از سی پنل

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه پشتیبان گیری خودکار از سی پنل

آموزش بک آپ گیری خودکار از سی پنل با هاست جدید : قبل از اینکه بخواهید اطلاعات میزبانی خود را به Google Drive یا Dropbox منتقل کنید، به موارد زیر توجه کنید:

  1. با اطلاعات خود میزبان قبل از اجرای آموزش پشتیبان گیری مطمئن باشید اجرای صحیح این آموزش مشکلی برای هاست شما ایجاد نمی کند اما برای اطمینان بیشتر حتما یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.
  2. هاست پشتیبان شما باید باشد سی پنل حتما مراقب ابزارها باشید پشتیبان گیری روی هاست خود فعال باشید
  3. برای تنظیم برنامه و اجرای خودکار فرآیند پشتیبان گیری از هاست خود، باید گزینه cron job را فعال کنید.

نحوه پشتیبان گیری خودکار از سی پنل

همانطور که در مقالات قبلی گفته شد، پشتیبان گیری یکی از مهم ترین الزامات برای نگهداری یک وب سایت است و اساسا هر وب مستر حرفه ای و باهوش باید حداقل یک نسخه پشتیبان از سرور خارجی قابل اعتماد علاوه بر بک آپ سرور خود داشته باشد.باید پشتیبان گیری داشته باشد.

پشتیبان گیری انجام پشتیبان گیری خودکار در کنترل پنل میزبان که اجازه دسترسی به کاربر را نمی دهد، آسان نیست، زیرا امکان تهیه نسخه پشتیبان معمولی به صورت دستی وجود ندارد. متاسفانه این امکان در کنترل پنل رایج نیست. سی پنل سروری که بیشتر دنیا برای هاست لینوکس از آن استفاده می کنند وجود ندارد.

توجه: WHM به طور خودکار دارای پشتیبان گیری خودکار در سطح بالاتر دسترسی ریشه است، اما برای کاربران عادی، فقط پشتیبان گیری دستی وجود دارد.

برای اجرای یک سیستم خودکار در سی پنل به موارد زیر نیاز داریم.

1- دقت
2- در هاست cPanel یک اکانت ftp بسازید و به یک پوشه خاص متصل شوید (توجه داشته باشید که این دسترسی باید در پوشه ای در زیر مجموعه public_html باشد. به هیچ عنوان از اکانت پیش فرض ftp استفاده نکنید و همچنین در پوشه اصلی public_html بک آپ بگیرید. بگیر) وارد نشو)
2- ابزار Cron job در سی پنل برای برنامه ریزی بک آپ گیری
3- دارای فضای میزبانی مناسب جهت پشتیبان گیری هاست با دسترسی FTP یا فضای گوگل درایو و دراپ باکس جهت ذخیره فایل های پشتیبان
4- اسکریپت Backup با Information Transfer Service که در آموزش توضیح خواهم داد.

یک حساب FTP در هاست خود ایجاد کنید:

برای پشتیبان گیری از سی پنل، یک حساب کاربری در هاست خود ایجاد کنید.

یک اسکریپت پشتیبان ایجاد کنید

فایل اسکریپت را از اینجا دانلود کنید. سپس فایل را اکسترکت کرده و فایل cpanel-backup.php را با یک ویرایشگر مناسب مانند Notpad++ باز کنید و موارد زیر را تکمیل کنید.

سپس دو فایل xmlapi.php.inc و cpanel-backup.php را در پوشه public_html هاست خود آپلود کنید.

برای تست درست کارکرد اسکریپت، کافی است آن را به صورت زیر اجرا کنید.

http://yourdomain.com/cpanel-backup.php

توجه داشته باشید که http://yourdomain.com آدرس وب سایت شما است. پس از اجرا، اسکریپت ممکن است خطا بدهد. این مشکل خاصی نیست زیرا این اسکریپت روی میزبانی که اکثر توابع محدود هستند به خوبی کار می کند. صبر کنید، پس از تکمیل پشتیبان گیری، یک ایمیل از طرف میزبان با موضوع BACKUP COMPLETE برای شما ارسال می شود. به پوشه ای که به ftp دسترسی داده اید بروید و به دنبال فایل پشتیبان در آن بگردید.

توجه داشته باشید که بسته به اندازه سایت، فرآیند پشتیبان گیری ممکن است کمی طول بکشد. بنابراین، هرچه حجم سایت شما بیشتر باشد، ممکن است مدت زمان بیشتری برای پشتیبان گیری طول بکشد.

تاکنون توانسته اید با این اسکریپت بک آپ دستی بگیرید.

نحوه پشتیبان گیری خودکار از cpanel با اجرای اسکریپت برنامه ریزی شده توسط cron job

با توجه به اینکه باید این اسکریپت را به صورت خودکار اجرا کنیم، از ابزار Cron Job استفاده می کنیم.

لطفا قبل از ادامه آموزش به نکات زیر توجه کنید:

  1. اگر سایت معمولی دارید، فاصله زمانی پشتیبان گیری خود را کمتر از یک هفته تنظیم نکنید. من هر هفته از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه می کنم. زیرا فرآیند پشتیبان گیری منابع سرور زیادی را برای چند لحظه درگیر می کند و می تواند به دلیل استفاده نادرست و مصرف بیش از حد منابع سرور مجازی برای شما مشکلاتی ایجاد کند و در نتیجه سایت شما از کار بیفتد. به همین دلیل فاصله زمانی هفتگی برای بک آپ گیری از سایت های رایج بسیار مناسب است.
  2. بهتر است زمان اجرای نسخه پشتیبان را در ساعات کم مصرف سرور برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، در بین سرویس دهندگان ایرانی، زمان اوج بارگذاری سرور بین ساعت 2 تا 6 صبح به خصوص در روزهای کاری هفته است. پس حرفه ای و دوستانه باشید.

مطابق تصویر زیر، یک cron job ایجاد می کنیم و کد زیر را به صورت هفتگی در روز جمعه ساعت 5 صبح اجرا می کنیم.

php -q /home/username/public_html/cpanel-backup.php

نکته: در کد بالا به جای “username” باید نام کاربری هاست خود را برای اجرای دستور وارد کنید.نحوه پشتیبان گیری خودکار از سی پنل

فراهم کردن فضای ذخیره سازی برای فایل پشتیبان

روش پشتیبان گیری خودکار از cpanel زمانی که فایل پشتیبان خارج از سرور میزبان قرار می گیرد کامل، منطقی و امن است. در آموزش تاکنون می توانید به طور خودکار از هاست نسخه پشتیبان تهیه کنید سی پنل آن را بگیرید و در پوشه مشخص شده روی هاست ذخیره کنید، اما این کافی نیست. برای ایجاد فضای ذخیره سازی فایل، می توانید یک میزبان پشتیبان با یک وب سرور خریداری کنید یا از فضای ابری رایگان مانند Google Drive یا Dropbox استفاده کنید. یکی از این موارد را بسازید و فعال کنید تا به قسمت بعدی و پایانی آموزش دسترسی پیدا کنید.

انتقال خودکار پشتیبان به ذخیره سازی فایل

خوب، ما به ابزاری نیاز داریم که به طور خودکار و به موقع فایل پشتیبان را از هاست ما به محل ذخیره فایل مورد نظر ما منتقل کند.

می خواهم شما را با Good Site Mover آشنا کنم، ابزاری عالی برای جابجایی فایل های ما. فقط باید به راحتی در آن ثبت نام کنید تا بتوانید از امکانات آن استفاده کنید.

من نسخه پشتیبان کامل از هاست خود را در Dropbox نگه می دارم. وارد پنل می شویم مانند تصویر زیر سمت چپ برای اکانت مبدا که میزبان ماست و سمت راست اکانت مقصد است که محل ذخیره سازی پشتیبان است.

در دو طرف گزینه Add New Source را داریم که گزینه های مختلفی دارد. در سمت چپ باید FTP Source را انتخاب کنید و اطلاعات FTP خود را که در ابتدای این آموزش ایجاد کرده اید وارد کنید و سپس به FTP متصل شوید. همانطور که می بینید، فایل پشتیبان من واضح است.

در سمت راست، می توانید هاست خود را از طریق منبع مورد نظر انتخاب کنید، مانند هاست پشتیبانی با منبع FTP، یا گوگل درایو، یا دراپ باکس و در صورت داشتن حساب کاربری، منابع میزبان دیگر.

من Dropbox را انتخاب کردم و وقتی انتخاب کردید، از شما پرسیده می شود که آیا سایت پیشنهاد دهنده برای اتصال به حساب Dropbox شما دسترسی دارد یا خیر.

در وسط بعداً یک برنامه زمانی خواهید دید. در این قسمت می توانید فاصله زمانی انتقال فایل از هاست به محل میزبان پشتیبان را تعیین کنید. فواصل پشتیبان گیری در این آموزش به صورت هفتگی و روزهای جمعه می باشد. من فواصل انتقال پشتیبان هفتگی و شنبه را در سایت movers انتخاب می کنم.نحوه پشتیبان گیری خودکار از سی پنل

نحوه بکاپ گیری خودکار از سی پنل برای اولین بار در نوین نوشته شده است. ظاهر شد.