منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پروتکل SNMP چیست؟ + مقایسه نسخه های مختلف

پروتکل SNMP چیست؟ + مقایسه نسخه های مختلف

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پروتکل SNMP چیست؟ + مقایسه نسخه های مختلف

SNMP (پروتکل مدیریت شبکه ساده): یک پروتکل مدیریت شبکه برای اتصال دستگاه های مختلف در یک شبکه – از رایانه ها، سرورهای مجازی، سوئیچ ها یا روترها تا چاپگرها و غیره. هر چه تعداد شرکت کنندگان بیشتر باشد، تلاش ها و مشکلات مدیر در مدیریت آنها بیشتر می شود. به همین دلیل، استفاده از ابزارهای مدیریتی بسیار مهم است تا عملکرد و امنیت همه سیستم ها در دراز مدت تضمین شود. پروتکلی که توسط بسیاری از این راه حل های نرم افزاری استفاده می شود، «پروتکل مدیریت شبکه ساده» یا به سادگی SNMP است که یکی از مهم ترین پروتکل های استاندارد است که امروزه تقریباً توسط تمام دستگاه های ترمینال پشتیبانی می شود.

پروتکل SNMP چیست؟SNMP چیست؟

پس از دو سال توسعه، اولین نسخه رسمی SNMP در RFC 1157 در می 1990 منتشر شد. IETF (گروه وظیفه مهندسی اینترنت) مسئول پروتکل شبکه است که بخشی از خانواده پروتکل اینترنت است. در حال حاضر در SNMPv2 و SNMPv3 نیز موجود است. عملکرد اصلی پروتکل SNMP فعال کردن نظارت و کنترل مرکزی تمام اجزای شبکه کامپیوتری است. برای این منظور، ساختار بسته های ارتباطی مورد نیاز و جریان ارتباطی بین ایستگاه مرکزی و دستگاه های منفرد را توصیف می کند. پروتکل اتصال UDP برای انتقال بسته ها استفاده می شود. داده ها و اطلاعات منتقل شده در یک ساختار درختی در پایگاه اطلاعات مدیریت (MIB) ذخیره می شوند.

شرح SNMP: SNMP چگونه کار می کند

مدیریت شبکه از طریق SNMP بر اساس مدل CEO است. ایستگاه مدیریت مرکزی سیستم است. که مدیر آن شرکت کنندگان مختلف شبکه را کنترل و نظارت می کند. برای این منظور نرم افزار مدیریتی نصب شده است که امکان بازیابی اطلاعات SNMP و شروع وظایف خاص را فراهم می کند. عواملی که آنها نیز اپلیکیشن هستند. همپوشانی ها در کنار اجزای شبکه جداگانه قرار دارند. اطلاعات میزبان مقصد را وارد کرده و به ایستگاه مدیریت انتقال دهید. شما همچنین می توانید تنظیمات خود را انجام دهید و برخی اقدامات را در این قسمت انجام دهید. این نوع سیستم عامل در حال حاضر به صورت پیش فرض در اکثر سیستم های معروف ویندوز و لینوکس استفاده می شود. به عنوان مثال در حافظه snmpd (فقط لینوکس).

مقایسه نسخه های مختلف پروتکل SNMP

اساساً SNMP راهی برای ارتباط مدیران با یکدیگر یا ارسال پیام های تأیید شده به نمایندگان ارائه نمی دهد. علاوه بر این، پشتیبانی از بسیاری از برنامه ها فقط در ابتدا کار می کند. با وجود این رویکرد به عنوان یک استاندارد باز. بنابراین، پروتکل های بازنگری به ویژه در سال های بعد مورد توجه قرار گرفتند. برای مدیریت مکانیسم های مربوطه در یک پروتکل مدیریت شبکه ساده. یکی دیگر از اهداف مهم گروه کاری مسئول IETF، به ویژه همانطور که در نسخه سوم پروتکل منعکس شده است، ایمن کردن فرآیند مدیریت بود. این و سایر مراحل سفارشی‌سازی پروتکل SNMP در نمونه‌هایی برای نسخه‌های SNMPv1، SNMPv2 و SNMPv3 در زیر به تفصیل شرح داده شده‌اند.

snmpv1

SNMPv1 اولین نسخه از پروتکل مدیریت شبکه است که یک عامل مدیر را ارائه می دهد و مبنایی برای ارتباط بین ایستگاه مدیر و عوامل فردی است. پروتکل مدیریت شبکه ساده به عنوان یک پروتکل ساده که در سطح برنامه عمل می کند. و می توان آن را بر اساس UDP (پروتکل دیتاگرام کاربر) و پروتکل اینترنت (IP) و همچنین بر اساس پروتکل های شبکه قابل مقایسه مانند پروتکل تحویل دیتاگرام AppleTalk (DDP) توصیف کرد. یا بسته اینترنت اکسپلورر (IPX). فقط سیستم داخلی یک تبادل به اصطلاح یک رشته انجمن است که درخواست های مربوطه ارسال می شود.

برای دریافت اطلاعات خدمات نوین هاست از جمله ثبت نام دامنه. برای خرید هاست، سرور مجازی در مکان های مختلف، سرورهای اختصاصی، هاست ابری و سرورهای مجازی ترکیه به سایت www.novinhost.org مراجعه کنید یا تماس بگیرید. 49624 برای صحبت با یکی از اعضای بخش فروش ما تماس بگیرید. پیروز باشید و سرتان را بالا بگیرید.

پروتکل SNMP چیست؟ + مقایسه نسخه های مختلف برای اولین بار در نوین انجام می شود. ظاهر شد.