منو سایت

gzip چیست؟ مزایا و معایب آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
gzip چیست؟ مزایا و معایب آن

gzip چیست؟ – ابزار فشرده سازی: ابزار Gzip یک ابزار فشرده سازی داده است که توسط Jean-Loupe Galli و Mark Adler توسعه یافته است. که وظیفه توسعه یک جایگزین قدرتمند برای برنامه یونیکس را بر عهده داشت. عملکرد و رفتار آن در استاندارد POSIX تعریف شده است. که فشرده سازی فایل را با استفاده از الگوریتم Lempel-Ziv بهینه می کند. با این حال، این الگوریتم و همچنین توسعه آن توسط تری ویل، برای چندین سال (تا سال 2013) توسط یک پتنت ایالات متحده محافظت می شد. یکی از دلایل آن کار روی جایگزین مناسب بود. علاوه بر این، تمرکز بر روی کارآمدتر کردن فشرده‌سازی gzip نسبت به ابزارهای یونیکس بود.

gzip چیست؟  مزایا و معایب آن

gzip چگونه کار می کند؟

Gzip مخفف “Gnozip” است و بر اساس الگوریتم فرار است که می توان از آن استفاده کرد. که نوعی از روش جداسازی داده LZ77 (Lemprl-Ziv 77) و کدگذاری هافمن است. با استفاده از این تکنیک ها فایل های gzip برای رشته های داده تکراری اسکن می شوند. اگر برنامه با این توالی های تکراری روبرو شود، اولین باری که ظاهر می شود، پیوندی به رشته جایگزین می کند. طول این دنباله ها معمولاً به 32000 بایت محدود می شود. اگر یک رشته کاراکتر در 32000 بایت آخر ظاهر نشود. این فایل در یک فایل gzip (غیر فشرده) ذخیره می شود که خاتمه .gz را دریافت می کند.

چه زمانی از ابزارهای فشرده سازی استفاده می شود؟

Gzip در ابتدا برای پلتفرم GNU Unixoid توسعه داده شد، اما اکنون در طول عمر سیستم عامل مورد استفاده قرار می گیرد. تا زمانی که مجوز GPL برای این پروژه در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، در سیستم های لینوکس، ابزار فشرده سازی معمولا به صورت خودکار نصب می شود. یا به طور متناوب در مدیریت بسته و آماده نصب. علاوه بر نسخه های مختلف سیستم عامل قدیمی، نسخه های macOS و Windows نیز در وب سایت رسمی موجود است. به این واقعیت اضافه شده است که برنامه های کاربردی وب سرور مانند Apache در طول سال ها بر فشرده سازی gzip تسلط یافته اند. حتی اگر این تابع همیشه استفاده نمی شود. و همچنین توانایی مرورگرهای مدرن برای تفسیر فایل های ZIP و باز کردن آنها در حین رندر صفحه وب.

در توسعه وب، gzip به طور کامل نقاط قوت خود را نشان می دهد:

هنگامی که این فرآیند فعال می شود، وب سرور به طور خودکار عناصر وب آپلود شده را در مکان وب فشرده می کند. و همچنین موارد ایجاد شده به صورت پویا را مقداردهی اولیه می کند. به این ترتیب زمان بارگذاری وب سایت برای بازدیدکنندگان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. از آنجایی که کاربران فقط باید بسته های داده فشرده شده را بارگیری کنند، صفحات نیز گاهی بسیار سریع هستند. مرورگر فشرده سازی را در پس زمینه بدون نیاز به پهنای باند اضافی انجام می دهد. به ویژه، کاربران دستگاه های تلفن همراه از این افزایش عملکرد سود می برند. که به طور غیرمستقیم تاثیر مثبتی بر رتبه موتورهای جستجو دارد.

نحوه استفاده از فشرده سازی gzip برای پروژه وب آپاچی

وب سرورها معمولاً یک فرآیند فشرده سازی عملی را به عنوان یک ماژول ارائه می دهند. که همچنین باید فعال شود. امروزه بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی وب این ویژگی را دارند. اما در گذشته اینطور نبود. دلیل این امر احتمالاً این بود که فشرده سازی به قدرت پردازنده اضافی نیاز داشت. اگر مطمئن نیستید که gzip توسط میزبان شما مجاز است؟ می توانید مستقیماً با میزبان خود تماس بگیرید یا به طور متناوب یک پرس و جو دستی انجام دهید. برای مثال، با یک وب سرور آپاچی، پیکربندی ماژول را با استفاده از خروجی ساده phpinfo() بررسی کنید. ورودی HTTP_ACCEPT_ENCODING به شما می گوید که روش فشرده سازی انتخاب شده است.

اگر gzip در دسترس باشد، چندین گزینه برای استفاده از دستیار فشرده سازی برای هر هدف دارید.

فشرده سازی Gzip را در فایل htaccess. فعال کنید

می‌توانید از فایل htaccess. برای ایجاد تنظیمات خاص دایرکتوری (این تنظیمات برای پوشه فعلی و همه زیر شاخه‌ها اعمال می‌شود) و سرور مجازی خود را در زمان واقعی پیکربندی کنید. این باعث می شود که فایل پیکربندی که معمولاً در دایرکتوری ریشه یافت می شود. به طور خودکار هر درخواست ورودی به سرور را بخوانید. با وجود برخی از ارائه دهندگان میزبانی وب، فایل htaccess. در پوشه دیگری ذخیره می شود. پنهان یا حتی از دسترسی مسدود شده است. در این صورت تنها گزینه شما تماس با میزبان و درخواست دسترسی است.

به آن امتیاز دهید

gzip چیست؟ مزایا و معایب آن اول از همه در نوین است. ظاهر شد.