منو سایت

LAN چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
LAN چیست؟

LAN یا شبکه محلی چیست؟ LAN یک شبکه کامپیوتری است که برای اتصال تجهیزات پردازشی برای تبادل اطلاعات استفاده می شود. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت: مجموعه‌ای از سخت‌افزار و نرم‌افزار است که به رایانه‌های شخصی اجازه می‌دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات و منابع.

شبکه LAN

شبکه ها در مناطق بزرگ به تکنیک های پیچیده تری نیاز دارند. زیرا از نظر فیزیکی، هر چه فاصله یک گره تا شبکه دیگر بیشتر باشد، میزان خطاهای ناشی از تخریب سیگنال بیشتر می شود. شبکه های LAN برای اتصال ایستگاه های کاری، سرورها، تجهیزات جانبی و سایر دستگاه های دارای ظرفیت پردازش در خانه ها، ادارات، مدارس و ساختمان های اطراف استفاده می شوند.

اجزای یک شبکه LAN – سرورها

سرورها کامپیوترهایی با پردازنده و ذخیره سازی بالا هستند. که خدمات، برنامه ها یا فایل هایی را به شبکه ارائه می دهند. به عنوان ارائه دهندگان خدمات، آنها می توانند ایمیل، میزبانی وب، فایروال ها، پراکسی ها، چاپ، پایگاه های داده، خدمات به عنوان کنترل کننده دامنه و بسیاری از خدمات دیگر را ارائه دهند. مانند سرورهای فایل، آنها را می توان به عنوان یک سپرده ذخیره کرد تا فایل های کاربران را امن و متمرکز نگه دارد. و در نهایت، به عنوان یک سرور نرم افزار، برنامه هایی که برای ماشین های کم ظرفیت نیاز به قدرت پردازش بالایی دارند.

کامپوننت شبکه LAN – ایستگاه

ایستگاه‌های کاری که کلاینت نیز نامیده می‌شوند، رایانه‌های رومیزی، لپ‌تاپ یا PDA هستند. که برای دسترسی به خدمات ارائه شده توسط سرور یا انجام وظایف محلی استفاده می شوند. اینها ماشین هایی هستند که قدرت پردازش کمتری دارند. گاهی اوقات از ایستگاه های کاری بیکار استفاده می شود که فقط توسط فایل ها و برنامه های ایجاد شده توسط سرور استفاده می شود. اکنون این ایستگاه ها گاهی اوقات تین کلاینت یا به معنای واقعی کلمه «تین کلاینت» هستند.

سیستم عامل شبکه

سیستم عامل شبکه یک برنامه کامپیوتری برای کنترل یک دستگاه است. که از شبکه پشتیبانی می کند و دو دسته از سیستم ها وجود دارد: سیستم های مشتری و سرور. این سیستم مشتری ویژگی های ساده ای دارد. تمرکز بر استفاده از خدمات است، در حالی که سیستم سرور منابع بیشتری مانند ارائه خدمات به مشتریان ایجاد می کند.

سیستم های مبتنی بر یونیکس به احتمال زیاد مشتری و سرور هستند. هنگام نصب بسته ها در سیستم های ویندوز، نسخه کلاینت (ویندوز 2000 حرفه ای، ویندوز XP) و نسخه سرور (ویندوز 2000 سرور، ویندوز 2003 سرور و ویندوز سرور 2008) با انتخاب

وسیله ای برای انتقال داده ها

در حال حاضر، بیشتر وسایل حمل و نقل از شبکه های اترنت یا بی سیم استفاده می کنند. با سرعت 10 تا 10000 مگابیت بر ثانیه رسانه های انتقال اغلب از کابل (جفت پیچ خورده، کواکسیال، فیبر نوری) و هوا (شبکه بی سیم) استفاده می شود.

دستگاه شبکه

دستگاه های شبکه ابزار فیزیکی مورد نیاز برای ارتباط بین شرکت کنندگان شبکه هستند. به عنوان مثال می توان به هاب ها، روترها، تکرار کننده ها، سوئیچ ها، پل ها، کارت های شبکه و نقاط دسترسی بی سیم اشاره کرد.

پروتکل ارتباطی

پروتکل «زبانی» است که دستگاه های مختلف در یک شبکه برای برقراری ارتباط از آن استفاده می کنند. برای برقراری ارتباط، همه دستگاه ها باید به یک زبان، یعنی پروتکل یکسان صحبت کنند.

در روزهای قبل از کامپیوتر شخصی، شرکت ها تنها یک کامپیوتر مرکزی به نام مین فریم داشتند که کاربران از طریق ترمینال با استفاده از یک کابل ساده و کم سرعت به آن دسترسی داشتند. شبکه هایی مانند شبکه معماری سیستم (SNA) از IBM بر اتصال پایانه ها یا سایر سیستم های اصلی از طریق اتصالات اختصاصی متمرکز شده اند. برخی از این پایانه‌ها ممکن است در مکان‌های دوردست قرار داشته باشند که یک شبکه WAN را تشکیل می‌دهند.

اولین شبکه های محلی در اواخر دهه 1970 ایجاد شدند و برای برقراری ارتباط پرسرعت بین چندین کامپیوتر مرکزی بزرگ در یک مکان خاص مورد استفاده قرار گرفتند.

به آن امتیاز دهید

شبکه LAN به چه صورت نوشته می شود؟ اولین بار است که در نوین هستم. ظاهر شد.